Wallis

Wallis alebo Valais je kantón v juhozápadnej časti Švajčiarska. Na juhu sa delí o hranicu s Talianskom, na juhozápade s Francúzskom. Na severe sú susedné kantóny Vaud a Bern, východné kantóny Uri a Ticino. Hlavným mestom je Sion. Tento kantón je dvojjazyčný, hlavným úradným jazykom je francúzština a druhým je nemčina. Geograficky je rozdelená na Oberwallis (nemeckú časť) a Unterwallis (francúzska časť).

Dominantnou časťou kantónu je široké ľadovcové údolie rieky Rhona. Nachádza sa tu množstvo bočných dolín, ktoré spájajú hlavné údolie Rhôny. Tam sú tiež ľadovce, vrátane najväčšieho v Európe – ľadovec Aletsch.

Krajina kantónu je pomerne unikátna. V samotnom Wallise sa nachádza približne 40 štvortisícových vrchov vrátane najvyššej hory Švajčiarska Dufourspitze v masíve Monte Rosa. V malebnej horskej dedinke Zermatt môžete vyfotiť svetoznámy „drak zubov“ Matterhorn.

Najdôležitejším sektorom miestneho hospodárstva je výroba vína a cestovného ruchu. Turisti navštevujú Wallis hlavne preto, aby si užili zimné športy alebo turistiku v lete na mnohých vysokohorských trasách. Čoraz viac sa však objavuje aj wellness a ochutnávka vín. Význam poľnohospodárstva stále rastie a miestne vinárstvo patrí medzi najlepšie a najsilnejšie vo Švajčiarsku.