Vaud

je kantón na západe Švajčiarska. Hlavným mestom je Lausanne a úradným jazykom je francúzština. Územie kantónu sa rozlieha od Ženevského jazera na juhu, k Neuchatelskému jazeru na severe. Susedskými kantóny sú Ženeva, Fribourg, Neuchatel, Bern a Wallis. Časť kantónu je súčasťou Švajčiarskych Álp. Nachádza sa tu Diableretský ľadovec a niekoľko obľúbených lyžiarskych stredísk napr. Les Diablerets a Leysin.

Z pohľadu vinárskeho je kantón Vaud druhým najdôležitejším vinárskym regiónom vo Švajčiarsku. Oblasť od Lausanne po Montreaux riviéru, zaručuje nádhernou podívanou pre všetkých milovníkov kvalitného vína. Lavaux je vinárska oblasť ktorej terasovito upravené svahy sú od roku 2007 súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Terasovité polia na slnečných južných svahoch tú začala vznikať už v 12. storočí, víno sa tu pestovalo už v období starovekého Ríma. Tunajšie vína sú zahrnuté do programu Appellations d’origine contrôlée, AOC, ochranného označenia pôvodu tovaru. Ďalšou významnou vinárskou oblasťou v regióne je Chablais AOC, kde sa koná každý rok medzinárodná súťaž the Mondial du Chasselas v zámku Château d’Aigle.

Z hľadiska turistiky stojí za navštívenie le Château de Chillon, ktorý je najnavštevovanejšou historickou budovou vo Švajčiarsku. V meste Vevey sa koná každých cca 25 rokov festival Fête des Vignerons (FEVI), o ktorom si môžete prečítať viac v sekcii 21. storočie.